Ο Σουάρες δαγκώνει την Μπαρτσελόνα

Γράφει ο Άγγελος Λαμπαδάρης (stoiximanato.gr)

Πάμε δυνατά για ένα όμορφο ΣΚ με πολλά ταμεία. Σήμερα θα ασχοληθώ με δύο μεγάλα παιχνίδια το ένα από την La liga και το άλλο από την Premier league.

Ατλέτικο Μαδρίτης- Μπαρτσελόνα

Η Ατλέτικο έρχεται από την εντός έδρας νίκη επί της Κάντιθ με το εύκολο 4-0. Βρίσκεται στην τρίτη θέση με 17 βαθμούς και απέχει από την κορυφή 3 εκεί όπου είναι η Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Η Μπαρτσελόνα έρχεται και αυτή από την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Μπέτις με 5-2. Στην βαθμολογία βρίσκεται μόλις στην όγδοη θέση με 11 βαθμούς και αυτό οφείλεται στις πολλές γκέλες που έχει πραγματοποιήσει στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος. Είδη είναι -9 βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση.

Εκτίμηση: Δύσκολο παιχνίδι για να πάμε σε συγκεκριμένο σημείο καθώς είναι ένα ντέρμπι που μπορούν να έρθουν όλα τα αποτελέσματα. Θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι να στραφούμε στα γκολ καθώς διαθέτουν παίχτες με ποιότητα που μπορούν να πετύχουν εύκολα γκολ.

Τότεναμ- Σίτι

Αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κατάφερε να κερδίσει την Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας με 0-1 χάρη σε γκολ του Κέιν στο 88′ . Είναι σε πολύ καλή κατάσταση και έχει ανέβει στην δεύτερη θέση με 17 βαθμούς στο -1 από την πρωτοπόρο Λέστερ.

Η Σίτι ήρθε ισόπαλη στο μεγάλο ντέρμπι με την Λίβερπουλ εντός έδρας με 1-1. Ήταν πίσω στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση Σαλάχ στο 13′ όμως κατάφερε και έφες το ματς στα ίσα με γκολ του Χεσούς στο 30ό λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως αφού και οι δύο ομάδες ειδικά μετά το 60 έβγαλαν κούραση. Βαθμολογικά βρίσκεται στην 10η θέση με 12 βαθμούς και το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχει καταφέρει να πάρει κανένα ντέρμπι.

Εκτίμηση: Ματσάρα απόψε περιμένουμε με καμία όμως ομάδα να μην είναι το φαβορί, σε άλλες περιπτώσεις θα μπορούσε να είναι η Σίτι όμως δεν πείθει ως τώρα και ειδικά στα ντέρμπι , αντιθέτως η Τότεναμ πάει πολύ καλύτερη τις τελευταίες αγωνιστικές και μπορεί να διεκδικήσει στα ίσα το ματς.