Ντόρτια στην… Ζόρια η ΑΕΚ!

Με 3-5-2 και Τάνκοβιτς – Λιβαια στην κορυφή, η ΑΕΚ πήρε μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας της Ζόρια στην Ουκρανία με 4-1!

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Τάνκοβιτς έκανε το 1-0 και έθεσε από νωρίς τις βάσεις. Στο 34ο λεπτό, ο Πέτρος Μάνταλος διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ και έτσι πήγε στα αποδυτήρια.

54 λεπτά έδειχνε το ρολόι και ο Μάρκο Λιβάια πήρε από το χέρι την ομάδα του και δεν ήθελε απλώς να βοηθήσει για να φτάσει στους τρεις βαθμούς, αλλά και να δώσει διαστάσεις θριάμβου. Με όμορφο γκολ και εξαιρετική ενέργεια, έκανε το 3-0.

Στο 81ο λεπτό ο Κοτσέρχιν μείωσε για την Ζόρια, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε ένα λεπτό μετά με το δεύτερο γκολ του Λιβάια στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

Ζόρια (Βίκτορ Σκρίπνικ): Σεφτσένκο, Σίγκανικς, Χάνα, Βέρνιντουμπ, Κομτσενόφσκι (59′ Φαβόροφ), Ιβανισένια, Γιουρτσένκο, Κοτσέρχιν, Καμπάγεφ (59′ Γκλάντκι), Λούνοφ (46′ Ναζαρίνια), Γκρόμοφ (46′ Σαγιαντμανές)

ΑΕΚ (Τζανλούκα Κολονέλο): Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστιτσιτς (85′ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ (70′ Σαμπανάτζοβιτς), Μάνταλος (85′ Μπότος), Τάνκοβιτς (75′ Ανσαριφάρντ), Λιβάια